Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 16 december 2013 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

867 4037  Akvarell Gunnar Brusewitz (1924-2004), Bofink, 20x23

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 20:50)

867 4030  Akvarell Jenny Nyström (1854-1946), Interiör med festdekoration, bladets mått: 22 x 15 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 18:28)

867 4033  Akvarell Richard Halfnight (1855-1925), Landskap med Kor, signerad R. Halfnight, 33x53

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 20:20)

867 4040  Allmogeskåp 1791, delvis originalmålning, längd: 125, djup: 63, höjd: 210

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 19:32)

867 4089  Blandteknik Asien, duk, 85 x 36

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 19:50)

867 4088  Blandteknik Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sign 1921, Man med cigarett, 38 x 49

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 19:28)

867 4011  Blandteknik Greta Gerell (1898-1982). Amaryllis, 40x32

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 19:24)

867 4010  Blandteknik Lennart Jirlow (f. 1936), Sign 4 nov 1965, 28x21

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 18:48)

867 4012  Blandteknik Olle Nyman (1909-1999), Venezia, 1937, 24x31

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 19:28)

867 4061  Blandteknik Sigvard Bernadotte (1907-2002), Komposition, signerad. 1986, 72x50

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 19:56)

867 4028  Bokhylleskåp med sekretärdel, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, mahogny, modell 2112, längd: 100 cm, djup: 45 cm, höjd: 196 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 19:34)

867 4071  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Zorn och hans hustru, signerad, 1890, motivet: 31.7x21.1 cm. Hjert&Hjert 31, Asplund 43

S�ldes f�r 30.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 20:08)

867 4029  Färglitografi  Joan Miró (1893-1983), Chevauchée-Orange (1969), signerad, 19/ 75, 84, 5x60, 5. Mourlot 538

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 19:50)

867 1711  Färglitografi  Lennart Jirlow (f. 1936), 142/350, motivet: 52 x 38, Interiör med blomsterbukett

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 20:08)

867 4039  Fåtölj Bruno Mathsson 'Pernilla', 1962, skinn

S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 18:58)

867 4026  Fåtölj Mats Theselius, 'Bruno', formgiven 1997, klädd med koskinn

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 18:34)

867 4027  Fåtöljer 1 par, Mats Theselius, "Bruno", formgiven 1997, klädd med koskinn

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 18:40)

867 9894  Fåtöljer 1 par, Mats Theselius, 'Bruno', formgiven 1997, klädd med koskinn

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 18:58)

867 4049  Glasservis 60 del ca, med karaffer

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 20:25)

867 4048  Hängskåp "1781", ek, Reliefdekor, längd: 70, djup: 30, höjd: 82

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 20:22)

867 4035  Husarmössa Emblem i mässing / emalj

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 19:51)

867 4067  Kandelabrar Ett par, Jugend, omkring 1900, En sign C Bonnefond, höjd: 33

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 19:31)

867 4051  Karmstol 1700-/1800-tal, Windsormodell

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 20:46)

867 4036  Karmstol Gustaviansk, Lindome

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 19:13)

867 4004  Keramiktavla  glaserad, Birger Kaipiainen (1915-1988), signerad, 40x41

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 18:40)

867 4032  Kopparstick 16 st, 1700-tal, (Svenska landskap), ca 25x17

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 18:06)

867 2550  Ljusstakar 1 par, förgylld brons, 1800-tal, höjd: 28

867 4063  Lockurna Rörstrand, "Dessin Alf Wallander", omkring 1900, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 20:30)

867 4015  Muggar glas, Strömbäcks Glasbruk omkr. 1800. , höjd: 5, 5 - 7 enmed spricka

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 20:35)

867 2052  Oljemålning  Birgit Forsell (1909-2003), Ballerina, signerad 1963, duk, 115x88

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 19:06)

867 4057  Oljemålning  Erland Cullberg (1931-2012), Figurkomposition, signerad. E Cullberg, duk 54x45

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 19:43)

867 4005  Oljemålning Eugène Chigot (1860-1923), Kustlandskap med segelbåtar, signerad och otydligt daterad, Pannå, 26x20

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 18:49)

867 4074  Oljemålning  Gustav Rudberg (1915-2001), Motiv från Ven, sinerad Rudberg, duk. 58x84

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 18:43)

867 4059  Oljemålning  Hans Wigert (f. 1932), 'Mylingar, De i skogen utsatta barnen dansa', signerad à tergo, Stafsnäs 1972, duk, 89x116, Utställd på Hans Wigert- utställningen på Liljevalchs 1996

S�ldes f�r 32.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 19:51)

867 4058  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, 1600-/1700-tal, Madonnan med barnet, duk, 63x47

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 19:55)

867 4031  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Figurer, Bär signatur, 1908, 56 x 48

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 18:47)

867 2400  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Stilleben med frukter, Uppfodrad duk, 66x68

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 19:05)

867 4060  Oljemålning  Olle Hjortzberg (1872-1959), Kristusmotiv, signerad OH, pannå, 67x43, Förstudie till altartavla i Fjällsjö kyrka, Ångermanland 1932

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 19:52)

867 9810  Oljemålning På smörpapper, Helmer Osslund (1866-1938), 20x23

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 20:51)

867 4009  Oljemålning  Sixten Lundbohm (1895-1982). stilleben med päron, 40x32

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 18:46)

867 4073  Oljemålning  Sven X:et Erixson (1899-1970), "Hem från Dansbanan" signerad Pannå, 44x61,

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 18:44)

867 4034  Pickelhuva Tre kronor, modell äldre

867 4086  Porslinstavla Kina, blåvitt, 58 x 23

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 19:26)

867 4087  Porslinstavla Kina, Landskap, 37 x 29

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 19:35)

867 4064  Skålar 3 delar, Orrefors, Sven Palmqvist (1906-1984), längd: 13, 5 - 20, 5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 20:37)

867 4082  Skålfat Famille Rose, diameter: 39, höjd: 9

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 19:24)

867 4042  Skrivbord trä, längd: 165, djup: 85, höjd: 73

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 20:45)

867 4085  Skulptur brons, Ramon Lapayese, Tjurhuvud, signerad, höjd: 18 ink. sockel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 18:45)

867 4054  Skulptur Giuseppe Bessi, 'Mignon' Alabaster, längd: 31, höjd: 30, Sign Prof G Bessi

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 18:47)

867 4044  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Elefant ur Afrika, höjd: 12, längd: 18

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 20:56)

867 4043  Skulptur Gustavsberg, Stig Lindberg (1916-1982), Springare, längd: 16

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 20:55)

867 4006  Soffa Erik Jörgensen, Danmark, skinn, längd: 217

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 20:43)

867 4008  Spegel förgylld, Rokoko, höjd: 99

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 20:07)

867 4020  Stolar 12 st. gustaviansk stil, Gunnebo omkr. 1900

S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 20:03)

867 4084  Taburetter Ett par, Gustavianska, omkring 1800

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 20:45)

867 4083  Tallrikar 7 st, Stig Lindberg (1916-1982), "Löja"

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 20:47)

867 4007  Tekoppar med fat, 12 del (varav 2 defekta), Ryssland, Kuznetsov, 1800-talets slut

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 20:01)

867 4045  Tevagn Josef Frank, Modell 756, Mahogny, låda & klaffar, längd: 49, djup: 80, höjd: 65

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 20:12)

867 4062  Vas Sign Jean Beck, München, 20-tal, höjd: 13, 5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 december 2013 20:21)